Сертификация
ИНСЕРТ притежава валидна акредитация от Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“ (ИА БСА) съгласно изискванията на БДС EN ISO/IEC 17021-1:2015 и ISO/IEC 27006:2015, AMD1:2020. Справка за статута на акредитацията ни можете да направите в публичния регистър на ИА БСА.
Документи на ИНСЕРТ за сертифицирани клиенти:
- Правила за сертификация
- Политика за преход към ISO/IEC 27001:2022
- Ново! Политика за действие за промените в ISO стандартите относно измененията в климата
Органът за сертификация на системи за управление към „ИНСЕРТ“ ЕООД предлага акредитирана сертификация на следните системи за управление и схеми за сертификация:
ISO 9001:2015 за Системи за управление на качеството (СУК);
ISO 14001:2015 за Системи за управление на околната среда (СУОС);
ISO 45001:2018 за Системи за управление на здравето и безопасността при работа (СУЗБР);
ISO/IEC 27001:2022 за Системи за управление на сигурността на информацията (СУСИ);
ISO 39001:2012 за Системи за управление на безопасността на движението по пътищата (СУБДП);
ISO 22000:2018 за Системи за управление на безопасността на хранителните продукти (СУБХП).
- ISO 37001:2016 за Системи за управление за борба с подкупването (СУБП) - само за България.
Сертификацията на система за управление е начин да се гарантира, че една организация е внедрила и прилага система за управление на аспектите, свързани с нейните дейности, продукти и услуги в съответствие с нейната политика и изискванията на съответния международен стандарт за система за управление. Сертификацията е независимо доказателство, че системата за управление на една организация е в съответствие с определените изисквания, е в състояние последователно да постига декларираните от нея политика и цели и е внедрена ефикасно.
Дейностите по сертификация представляват отделни дейности от прегледа на заявката до завършването на сертификацията. Те включват и одити на системата за управление на дадена организация. Одитите представляват систематичен, независим и документиран процес за получаване на обективни доказателства от одит и обективното им оценяване, за да се определи степента, до която са изпълнени критериите на одита (напр. приложимия стандарт за система за управление, изисквания за сертификация и др.).
Програмата за одит за първоначалния сертификационен цикъл включва първоначален одит на два етапа, контролни одити през първата и втората година и одит за подновяване на сертификацията след третата година, но преди изтичането на валидността на сертификацията.
Допълнително е възможно провеждането и на специални одити напр. при искане от сертифициран клиент за разширяване на обхвата на сертификация или по постъпили жалби или оплаквания. Всички одити се провеждат от компетентни одитори и технически експерти, които са оценени и одобрени от органа за сертификация.
ИНСЕРТ прилага и процедури, за да гарантира, че одиторите изпълняват своите задължения безпристрастно и обективно и опазват професионалната тайна. Пълните условия, при които се извършва сертификацията, можете да намерите в нашите Правила за сертификация.